Subkultura

Subkultura uliczna – artyści

Obecny hip hop to wielkie wytwórnie płytowe, walka o duże pieniądze, czyli polityka i show-biznes. Ten show-biznes próbuje zabić prawdziwy wizerunek hip hopu. Prawdziwy i oryginalny hip hop to ulica i blokowiska. Tam właśnie znajduje się bijące serce hip hopu.

Uliczny hip hop, nazywany przez nas prawdziwym, jest wolny od komercyjnej kontroli. Jest reprezentowany przez wiele osób w całym kraju, o których istnieniu pomimo dostępu do internetowych udogodnień często nie mamy pojęcia, a którzy walczą z tandetą wdzierającą się do hip hopu. To oni – ludzie ulicy, będący dla nas artystami – reprezentują sztukę, która jest dla nich pasją.

Używanie terminu „ludzie ulicy” jest przez nas zamierzone, ponieważ są oni reprezentantami ulicznej sztuki.

Prawdziwy hip hop to nie konto czy profil na Facebooku, to nie YouTube (chociaż te internetowe media są potrzebne, ponieważ pełnią funkcję informacyjną). Prawdziwy hip hop to ulica, to zwarta klima ludzi, to SUBKULTURA, która jest reprezentowana przez uliczne hiphopowe społeczności.

Are you hip hop?

Tylko niektóre osoby widzą i rozumieją prawdziwy hip hop, utożsamiają się z nim oraz reprezentują go jako subkulturę uliczną. Wszyscy subkulturowcy zawsze szukali odpowiednich społeczności, do których się przyłączali, aby było wiadomo, kim są.

Dla prawdziwych zajawkowiczów:

OldSchoolers Crew

OldSchoolers Crew to hiphopowy kolektyw założony przez DJ-a Fingera i Kool Mike’a w 2008 roku w Toruniu. Z czasem do OSC zaczęli dołączać pasjonaci z różnych regionów Polski, co sprawiło, że OldSchoolers Crew stało się subkulturową społecznością o zasięgu ogólnokrajowym. Ideami OSC są powrót do fundamentów kultury hip hop, oddawanie hołdu pionierom i rozkręcanie imprez w stylu tych, które odbywały się w latach 70. i 80. w Nowym Jorku, w dzielnicy Bronx.

Organizowane przez OldSchoolers Crew wydarzenia poświęcone są promowaniu i rozpowszechnianiu prawdy o korzeniach kultury hip hop, edukowaniu poprzez muzykę, film, taniec, słowo – a to wszystko w pozytywnym klimacie block parties.

Kontakt z OldSchoolers Crew:

OLDSCHOOLERS CREW • oldschoolerscrew@o2.pl

DJ FINGER • info@djfinger.com

KOOL MIKE • koolmikezwl@gmail.com

 

True School Generation

True School Generation to idea wolnej i niezależnej hiphopowej ulicznej subkultury, która narodziła się w 2013 roku z inicjatywy Sadiego i Kool Mike’a.

Założeniem True School Generation jest zwarta klima ludzi polskiego undergroundu, którzy tworzą i reprezentują oryginalne elementy kultury hip hop, takie jak: DJ-ing, rap, breakdance i graffiti art. TSG to również osoby, które popierają i rozpowszechniają przesłanie True School of Hip Hop Culture (Prawdziwej Szkoły Kultury Hip Hop), polegające na propagowaniu respektu dla starej szkoły, czyli dla tych, którzy zapoczątkowali podstawy polskiej kultury hip hop, jak również respektu dla nowej szkoły, czyli dla tych, którzy nadeszli później, oraz dla tych, którzy cały czas utrzymują jej oryginalny, początkowy wizerunek. Old School + New School = True School.

Celem TSG jest propagowanie wyżej wymienionej idei, czyli polskiej hiphopowej świadomości w hiphopowych kręgach ulicznej subkultury, która powinna być widoczna na co dzień w realnym świecie. Każdy, kto czuje ten klimat, może indywidualnie umacniać podstawy większej subkulturowej społeczności TSG na zasadzie bycia jednych z underground rebels, czyli TSG. Jeżeli dana osoba ma determinację oraz możliwość, może również umacniać podstawy większej subkulturowej społeczności TSG, rozwijając swoją ekipę prawdziwej szkoły na przykład na swoim osiedlu, w swojej dzielnicy, w swoim mieście, w swojej miejscowości i tak dalej. Wynikiem tego będzie jeszcze większa uświadomiona grupa True School Generation, dzięki której inni z kolei będą rozwijać TSG jako jeszcze większą pozytywną ogólnokrajową hiphopową subkulturę, bazując na szacunku, zwartej klimie i pozytywnych wibracjach, tak jak jest to widoczne w innych subkulturach, w których ludzie trzymają się razem między innymi na koncertach czy imprezach. Im więcej ludzi w True School Generation, tym więcej prawdziwego hip hopu.

True School Generation to underground rebels, oryginalna alternatywa dla komercyjnego, zmutowanego hip hopu.

Czy polski hip hop jako pozytywna subkultura ma szansę na egzystencję? Wszystko zależy od jego obecnych uświadomionych lub nieuświadomionych przedstawicieli.

Pobierz logo1, logo2, logo3.